Przydatne linki

       Przeszukując Internet bardzo trudno jest trafić na to, co naprawdę nas interesuje. Dotarcie do właściwego adresu zabiera długie minuty, które przecież można spożytkować na coś przyjemniejszego. Chcąc oszczędzić Wam nieco czasu i pieniędzy będę umieszczał na tej stronie linki do stron, które ja kiedyś uznałem za przydatne. Mam nadzieję, że takie okażą się również dla Was.

Encyklopedia Judaizmu on-line. Znakomita strona, niezmiernie bogata i dopracowana. Wspaniały wzór do naśladowania. Niestety wyłącznie w języku angielskim.
       URL: http://www.jewfaq.org/

Aish HaTorah - jedna z największych edukacyjnych organizacji żydowskich, bardzo aktywnie działająca w Internecie. Sam nie znam jeszcze bogactwa zasobów jej strony www, ale z pewnością znajdziecie tam wszystko o świętach żydowskich (włącznie z wirtualnymi kartkami:), obyczajach, tradycji. Plus wiele subskrypcji listów edukacyjnych (np. "Historia Żydów", czy "Etyka żydowska"), a dodatkowo aktualizowane co minutę zdjęcia Ściany Płaczy w Jeruzalem.
       URL: http://www.aish.com/

JewishGen. Najpopularniejsza strona dotycząca żydowskiej genealogii. Najlepsze miejsce w sieci do rozpoczęcia poszukiwania wiadomości o żydowskich przodkach lub pogłębiania tej wiedzy.
       URL: http://www.jewishgen.org/

Słownik polsko-hebrajski w Onet.pl. Bardzo dobry. Podaje transkrypcję w alfabecie łacińskim i hebrajskim, czasem sugeruje kilka form, w zależności od odcienia znaczeniowego.
       URL: http://slowniki.onet.pl/index.html?tr=pol-hebr

Aplikacja do nauki języka hebrajskiego składająca się z materiału do samodzielnej nauki w formacie HTML, oraz dwóch programów - jednego wspomagającego przyswajanie słówek i testującego postęp zdobywania wiedzy oraz drugiego, który umożliwia wyćwiczenie prawidłowej wymowy.
       URL: http://foundationstone.com.au/

Lekcje języka hebrajskiego on-line. Wciąż rozbudowujący się serwis z materiałami do nauki języka dla początkujących. 45 podręcznikowych lekcji, rozmówki w formacie mp3, tabele gramatyczne i kilka innych ciekwostek. Bardzo dobrze opracowana i moim zdaniem całkiem przystępna. Widać ogromny wkład pracy webmastera.
       URL: http://www.rumburak.ozimek.net.pl/hebrajski/hebrajski.htm

ABC konfliktu bliskowschodniego. Autor przytacza szereg wiarygodnych danych opisujących historię Palestyny i na jej tle zasadność roszczeń do tej ziemi Żydów i Arabów. Bardzo ciekawa lektura, zajmująca niecałe 2 minuty.
        URL: http://www.ptew.org.pl/~MaciekP/Izrael.htm

Ha`aretz - jeden z największych izraelskich dzienników. W wersji internetowej przeczytać można wszystkie artykuły z wydania papierowego (dostępne nawet oryginalne strony w plikach PDF) a także wiele ukazujących się wyłącznie on-line. Znajhdziecie te też najnowsze informacje, aktualizowane co kilka minut - nie ma lepszego ˇródła najświeższych "newsów" z Izraela w sieci. Do tego szereg głębokich analiz i dodatków tematycznych (książki, sport, turystyka, etc.) Pod względem politycznym Ha`aretz postrzegana jest jako umiarkowanie lewicowa. Całość dostępna w języku angielskim.
       URL: http://www.haaretzdaily.com/

 Jerusalem Post - duża gazeta izraelska, od niedawna prowadząca swoje wydanie internetowe. W sieci prezentuje głównie artykuły z wydania papierowego. Pod względem relacjonowania bieżących wiadomości odbiega nieco od Ha`aretz. Skierowana jest głównie do prawicowych, konserwatywnych czyelników. Prezentuje wiele linków do podstron tematycznych. Znajdziecie tam też różne praktyczne wiadomości, jak np. dzisiejszą datę wg kalendarza żydowskiego, czy godziny rozpoczęcia Szabatu w różnych miejscach na świecie.
       URL: http://www.jpost.com/

 Centrum im. Mojżesza Schorra - centrum edukacyjne organizujące różnego rodzaju wykłady, dyskusje i spotkania związane z szeroko pojęta kulturą żydowską i judaizmem. Centrum prowadzi także w Warszawie i Łodzi kursy języka hebrajskiego - sam również biorę w nich udział :)
       URL: http://www.schorr.edu.pl/